2015-08-09

Lazerinė akių korekcija LASEK



Įvadas
Atėjo metas, kai galiu pakankamai papasakoti tema, kuri, esu įsitikinęs, yra dažnai gvildenama akinius ar kontaktinius lęšius nešiojančių žmonių, tačiau sunkiai įkandama ir suprantama tų, kurie gali džiaugtis sveikomis akimis ir su regėjimo problemomis nėra susidūrę. Iš tiesų būtent pastariesiems norisi palinkėti niekada su nusilpusiomis akimis susijusių įspūdžių bei akimirkų nepatirti, o kitiems patarti ir galbūt padaryti teigiamą įtaką renkantis kelią ryškesnio gyvenimo link. Apie lazerines akių korekcijas galima išgirsti ypač daug, tačiau paprastai mus pasiekia prieštaringa informacija. Štai dauguma gydytojų kategoriškai neigia ilgalaikę tokio pobūdžio operacijų naudą, kiti į žmogaus pasirinkimą leisti lazerio spinduliui nugarinti akies obuolio paviršių žiūri mažų mažiausiai skeptiškai, dvejoja. Kita vertus, netrūksta „praregėjusių“ ir kasdienybę su slegiančiais stiklais ant nosies iškeitusių į laisvesnį bei aktyvesnį gyvenimą. Atrodo, būtų galima leistis į svarstymus, rašyti visus pliusus ir minusus, galų gale nuspręsti ir ryžtis chirurginei intervencijai arba nesiryžti. Pirmajam pasirinkimui didelę įtaką padaro artimieji ar pažįstami, papasakoję sėkmingas ir įkvepiančias istorijas. Tačiau ėmus ieškoti informacijos internete galima pasiklysti tarp įvairių pasakojimų forumuose (ypač rožinės spalvos, kaip buvo taikliai pastebėta panašiame kito tinklaraščio įraše), straipsniuose, juo labiau, jų komentaruose ir t.t. O kur dar viliojantys akių klinikų pasiūlymai ne tik atnaujinti regėjimą, bet dar ir sutaupyti... Todėl ne tik noriu, bet ir jaučiu pareigą nors kiek išsklaidyti gana tamsią lazerinių korekcijų miglą.

Truputis istorijos
Su akiniais pirmą kartą susidūriau vos pradėjęs eiti į mokyklą, kai akys netikėtai nusilpo veikiausiai dėl pasikeitusio gyvenimo ritmo (paveldimumo faktoriaus nebuvo). Tuomet teko užsidėti vaikiškus pusės dioptrijos akinius ir pripažinti, kad esu trumparegis. Susitaikyti su šia „etikete“ niekam ir niekada nėra lengva, o man, gimusiam Šiauliuose ir besilankiusiam pas vieną tarp šiauliečių tikrai gerai žinomą vaikų akių gydytoją, krito ir sunki psichologinio teroro našta. Tuomet buvau įspėtas atsisakyti su mokslu susietos ateities: neleista rašyti, skaityti, piešti, ką jau bekalbėti apie naudojimąsi kompiuteriu, jei tai žūtbūt nereikalinga mokyklai. Tuo tarpu mama buvo paraginta man įlašinti išrašytų vyzdžius išplečiančių lašų, spirti mane iš namų ir neįsileisti, kol neateis laikas miegoti (nė kiek neperdedu – būtent šitaip buvo išsakyta). Kad ir kiek ašarų patyrus tokį moralinį smurtą buvo išlieta garsiosios okulistės kabinete ir už jo ribų, teko nusiraminti ir susitaikyti su silpstančiu regėjimu, tik, žinoma, gydytojos siūlomo dienos režimo niekada nesilaikiau ir taikėme tik sveiką protą atitinkančius veiklos prie ekranų apribojimus. Vis dėlto dioptrijos pasipylė kaip iš gausybės rago: netrukus išrašas bylojo apie -1.50 D, o štai kitą kartą – jau ir visas šuolis į -3.00 D. Būtent šis akinių receptas privertė juos nešioti ne tik žiūrėjimui į tolį, bet ir kiekvieną kitą gyvenimo minutę. Antra vertus, perėjimas prie nuolatinio akinių nešiojimo šiek tiek sumažino patiriamą diskomfortą nuolatos juos užsidėti ir nusiimti. Vėliau pavyko pereiti pas kitą, švelniai tariant, žmogiškesnę oftalmologę, pas kurią lankantis regėjimas po truputį pradėjo stabilizuotis (trumparegystė paprastai ir nustoja progresuoti vėlyvesnėje paauglystėje). Vis dėlto per tą laiko tarpą dioptrijos dar spėjo padaryti neblogą karjerą ir ją baigė ties -4.50 D žyma dešinėje bei -5.50 D žyma kairėje akyje. Toks akinių receptas man tiko ir paskutinius kelerius metus iki lazerinės akių korekcijos, kurią, beje, pasidariau vos peržengęs pilnametystės ribą dėl planų sieti savo gyvenimą su aviacija, tačiau tai – jau kita istorija su kitais, reikia tikėti, išsipildysiančiais siekiais.

Bandymai ir pasirinkimas
Per pilną dešimtį metų (ne)draugystėje su akiniais išstudijavau nemažai informacijos apie trumparegystę, ieškojau būdų jos atsikratyti ar bent sustabdyti. Šiam reikalui daugiausiai dėmesio skyriau kelerius paskutinius metus: ne po vieną kartą perskaičiau kai kurias knygas, siūlančias natūralų regėjimo atstatymą, o nurodomus metodus nuoširdžiai taikiau. Lūkesčius labiausiai pateisino ir mąstymą stipriausiai paveikė M. Norbekovo „Kvailio patirtis, arba kelias į praregėjimą. Kaip atsikratyti akinių“. Besidomintieji tokia literatūra žino, kad tokios knygos – psichologinės, o pratimai, kaip teigia pats autorius, sudaro tik 10% metodo esmės. Visa kita dalis – nusiteikimas, noras, ryžtas keisti ne tik regėjimą, bet apskritai visą požiūrį į save ir į gyvenimą. Šiai temai reikėtų skirti apskritai atskirą įrašą, gal net ištisą rubriką, todėl dabar pasakysiu tik tiek, kad savo kailiu įsitikinau, jog natūralūs regėjimo atstatymo būdai egzistuoja ir jie veikia ne tik teoriškai, bet ir faktiškai. Po atidžios knygos analizės ir dviejų savaičių kasdien skiriant po dvi valandas pratimams atlikti supratau, kad regėjimas išties bent laikinai pagerėjo ir jau buvau besiryžtąs savavališkai sumažinti stiklų dioptrijas, jog vėl atsirastų vietos tolesniam progresui, bet ramus rugpjūčio mėnuo baigėsi, prasidėjo mokslai ir veikiausiai pripažįstant tinginystės pergalę prieš save (tačiau taip pat, būtina pažymėti, vis dėlto suvokus esant savo valią stipresnę už akių būklę) tokius regėjimo atstatymo metodus teko atidėti geresniems laikams neribotam terminui. Per tą laiką dar spėjau šiek tiek susipažinti su daktaro Bates regėjimo atstatymo teorija, bet gilesnei jos analizei laiko bei ryžto taip pat pritrūko. Tuo tarpu atsirado gana nebloga proga planuoti minėtą lazerinę akių korekciją ir mintyse skelbiant galbūt kiek komišką šūkį „Mokslas akis sugadino (turiu galvoje technikos pasiekimus) – mokslas ir atstatys“ teko pripažinti lazerio spindulio galią. Antra vertus, pats įsitikinau, kad natūralus regėjimo atstatymas, atvirkščiai, nei teigia visi tradicinės medicinos atstovai, egzistuoja ir iš tiesų veikia, tačiau ryžto, valios, kantrybės reikia daug daugiau, nei galima įsivaizduoti, o įkvėpti pakeisti gyvenimo tėkmę gali veikiau ne vien knygos, o kartu su jomis lankomi mokymai, seminarai ir, visų svarbiausia, vienos krypties pasirinkimas.

Susipažinimas su lazerine chirurgija
Kaip jau anksčiau minėjau, informacijos internete lietuviškai, o juo labiau, angliškai, netrūksta, todėl į pirmą konsultaciją Kaune pas gydytoją A. Gutauską (registravausi specialiai pas jį, nes radau neblogų atsiliepimų, o ir šiaip būtent jo atstovaujama klinika kėlė pasitikėjimą) nuvykau gana neblogai pasikaustęs žiniomis apie skirtingas operacijas. Vis dėlto tiek neorganizuotas darbas, tiek požiūris į pacientą suglumino jau iš pradžių, dar labiau nuvylė bendravimo stoka klinikoje – nebuvau informuotas nei apie akių būklę, nei sulaukiau išsamesnių rekomendacijų dėl korekcijos metodo. Pasitikėjimo lygis visai nuslūgo, kai man buvo pasiūlyta atlikti LASIK procedūrą mechaniniu lazeriu, kuris „yra pakankamai tikslus“, o operacijos data derinama labai lanksčiai, nes tokiu atveju jie jau „ras vietą“. Iš klinikos išvykau dar labiau supainiotomis mintimis, todėl, paragintas artimųjų, užsirašiau į kitą konsultaciją Vilniaus „Liremoje“ pas gydytoją L. Socevičienę, apie kurią taip pat radau geriausių nuomonių. Nuvykus įspūdis iškart buvo puikus: moderni klinika, labai kompetetingas personalas, jokio sovietinio tvaiko nei įstaigos koridoriuose, nei dalykiškame bendravime. Už perpus mažesnę kainą atlikti tyrimai ir konsultacija buvo daug išsamesni, apie savo akių būklę ir rekomendacijas sužinojau daugiau, nei bet kada iki tol kartu sudėjus, todėl net išgirdus visiškai kitą siūlomą operacijos tipą klausimų, kuo pasitikėti, nekilo, ir liko tik tvarkingai susidėlioti savo mintis ir paskirti operacijos datą. Beveik pusė vasaros buvo laisva, todėl galėjau netrukdomai derintis prie konsultavusios gydytojos darbo laiko ir užsirašyti korekcijai po maždaug dviejų mėnesių. Kita vertus, galima rinktis kitą chirurgą, ir susidariau įspūdį, jog iš tiesų aklai tikėti rožinių forumų atsiliepimais apie vieną ar kitą mediką šiukštu negalima – visur dirba profesionalai, tačiau gydytojos Linos patirtimi neturėjau pagrindo suabejoti ir širdis linko akis patikėti būtent jai. Verta pažymėti, kad prieš registruodamasis konsultacijai ilgai sukau galvą, kurį miestą ir kurią kliniką rinktis, nes jų Lietuvoje – ne viena ir ne dvi. Vis dėlto labiausiai dėmesį patraukė didžiosios įstaigos, todėl pabaigoje rinkausi tarp „Liremos“ ir kitos Vilniaus senamiestyje įsikūrusios klinikos, tačiau joje peršamos nuolaidos, akcijos ir raginimai sutaupyti galų gale atbaidė, o ne suviliojo. Žinoma, spręsti apie įstaigą joje neapsilankius nedera, todėl patarti ją renkantis negaliu, tik žinau tiek, kad akių kliniką „Liremą“ visiškai rekomenduoju ir rašau jai patį aukščiausią įvertinimą.

LASIK ir LASEK
Savaime suprantama, padėti pasirinkti tinkamą korekcijos būdą privalo gydytojas, bet taip pat įsitikinau, kad siūlomas operacijos tipas priklauso ne tik nuo paciento, bet ir nuo įstaigos, pavyzdžiui, pasaulyje, tuo tarpu ir Lietuvoje, bene populiariausios yra LASIK procedūros, bet akių klinika, kurioje lankiausi, pirmenybę skiria LASEK. Kadangi iš esmės taikomi abu metodai, reiškia, kad LASIK nėra blogiau už LASEK ar atvirkščiai. Kartais akies parametrai leidžia atlikti korekciją tik vienu metodu, dar rečiau – regėjimo koreguoti lazeriu negalima visai, tačiau dažniausiai renkamasi būtent iš šių dviejų operacijos tipų. Pati lazerinės chirurgijos esmė yra pakeisti ragenos gaubtumą, kitaip tariant, nušlifuoti akies paviršių, tačiau rageną gaubia epitelis, pro kurį reikia „prasibrauti“. Kaip šios operacijos atliekamos techniškai, galima pakankamai paskaityti internete, galų gale, pažiūrėti Youtube (perspėsiu, kad silpnesnių nervų žmonėms prieš operaciją tokie vaizdo įrašai nusiraminimo tikrai nesuteiks. Pats peržiūrėjęs nesigailiu, buvo įdomu suvokti, kas kuriuo metu yra atliekama, bet diskomforto lygis tikrai pakilo). Nesu specialistas, todėl pasakysiu tik tiek, kad LASIK metodu akyje tarsi atliekamas pjūvis, o ragenos išgaubtumo koregavimas vyksta atkėlus suformuotą lopelį. Rezultatas: pilnas regėjimo atsistatymas jau kitą dieną, daug mažiau nemalonių pojūčių, trumpas gijimo laikas. Kita vertus, akyje lieka tam tikras randas, matomas oftalmologų prietaisais, beje, tas randas paprastai sukelia daugiau tokių liekamųjų reiškinių, kaip halai, atspindžiai ir t.t., o ypatingų traumų atvejais gali kilti ir daug didesnių problemų (todėl ši operacija nerekomenduojama kai kurių profesijų atstovams, sportininkams). Tuo tarpu atliekant LASEK operaciją lopelis formuojamas iš epitelio, jis atverčiamas, nugarinamas pats paviršinis ragenos sluoksnis, lopelis užverčiamas ir akis gyja pati, kitaip tariant, po kelių mėnesių tiriant akį pasakyti, kad regėjimas buvo koreguotas lazeriu, neįmanoma – akis sugyja be liekamųjų reiškinių. Vis dėlto pooperacinis periodas trunka daug ilgiau ir labai vargina: nors po maždaug savaitės užsiimti įprasta veikla jau galima, bet šimtaprocentinis pagerėjimas numatomas tik po mėnesio ar kelių. Mano nuomone, pakentėti skausmą kelias dienas ir savaitę pabūti be kompiuterio ekrano ar knygos žinant, kad laukia dešimtmečiai be akinių, yra juokų darbas, tačiau kai kurie žmonės negali sau leisti ilgesnio pooperacinio periodo, dėl vienų ar kitų priežasčių taupo laiką, o LASIK metodo, kuriam šie skiria pirmenybę, trūkumai nė kiek nesusiję su užsiimama veikla. Bet kuriuo atveju, tikrąjį patarimą suteikia chirurgas – asmeniškai man rekomendavo LASEK, o ir pats atsižvelgdamas į save rinkčiausi būtent šį metodą. Egzistuoja ir dar vienas lazerinės regėjimo korekcijos būdas PRK, bet jis šiandien iš esmės jau atgyvenęs ir pilnai pakeistas anksčiau minėtų dviejų. Dar galima kalbėti apie intraokulinę korekciją, bet jos principas jau visai kitoks ir gilesnis kapstymasis po akių chirurgiją lieka gydytojams. Tik svarbu atminti, kad lazerinė akių korekcija ir yra korekcija, bet ne ligos išgydymas. Kitaip tariant, jei akys (ne tik regėjimas, o, pavyzdžiui, tinklainė) yra pažeistos akių ligos, tai tie pažeidimai niekur nedingsta – taisoma pati rega. Tačiau papildomų klausimų tai neturėtų kelti: specialistų valioje – mūsų akių būklė ir specifikacijos, o pacientų – siekis susigrąžinti puikų regėjimą.

Operacija
Sužinojus paskirtą operacijos datą iš karto prasidėjo laukimo etapas: argi nemalonu žinoti, kad už keleto mėnesių nebereikės nešioti akinių? Vis dėlto esu toks žmogus, kuris per anksti kažkuo nesidžiaugia, o ir kitų rūpesčių artimiausiu metu pakako, todėl tikrasis dienų skaičiavimas prasidėjo liepos viduryje, likus gerai savaitei iki išsvajotos dienos. Išvakarėse taip pat atėjo ir tikrasis suvokimas, kad manęs laukia dar ir pati procedūra, o peržiūrėti vaizdo įrašai, perskaityti ir išklausyti įvairaus plauko pagąsdinimai bei perspėjimai širdies neglostė, todėl paskirtą rytą link klinikos pajudėjau su stipriu jauduliu. Nerimo ar baimės tikrai nejutau, nes jiems kilti nebuvo priežasčių, neleido aplinkinių palaikymas ir šaltas protas. Atvykus į kliniką reikėjo pasirašyti dviejų dalių sutartį dviem egzemplioriais (niekuo neišsiskiriantis formalumas), susimokėti (kitų įstaigų įkainiais pernelyg nesidomėjau, susidariau įspūdį, kad didelių svyravimų nėra, tačiau bent jau „Liremoje“ LASIK korekcija dėl techninio sudėtingumo yra brangesnė už LASEK. Apskritai pigiausi įmanomi variantai išvardinti beveik visų klinikų tinklalapiuose, bet ši informacija kartais yra pasikeitusi, skiriasi priklausomai nuo atliekamos operacijos tipo, tad tikslią kainą galima sužinoti atvykus į konsultaciją ar bent jau paskambinus į norimą kliniką. Bet kuriuo atveju, persistengti taupant sveikatos sąskaita nederėtų, todėl pats mokėjau gerokai brangiau už operaciją kartu su papildomu 5 metų „garantiniu“ laikotarpiu, kurio metu gali būti atliekama pakartotinė korekcija, jei regėjimas vėl pasilptų, o toks scenarijus, nors ir su minimaliomis dioptrijomis, jauname amžiuje yra kiek tikėtinas). Netrukus buvo įteiktas plastikinis maišelis su dviejų rūšių akių lašais, prisireiksiančiais pooperaciniu periodu, nuskausminamaisiais ir raminamaisiais, kurių vieną tabletę suvartoti reikėjo iškart. Pasiėmęs maišelį ir kartoninį dėklą, skirtą sutarčiai ir nurodymams įsidėti, iš karto supratau, kad dideli pinigai sumokėti ne veltui – būtų juokinga su išoperuotomis akimis traukti į vaistinę ir su receptu stovėti eilėje laukiant reikalingų lašų. Praėjus kelioms minutėms pakartotinai buvo atlikti keli tyrimai, daryti per konsultaciją (šie nuo įprastos akių apžiūros skiriasi naudojamų aparatų gausa), vyko trumpas pokalbis su gydytoja apie operaciją, per kurį buvo išaiškinta, kaip vartoti akių lašus (šie, kiek žinau, ilgą laiką reikalingi būtent po LASEK operacijos), ko tikėtis ir t.t. Dar po kelių minučių jau leidausi į antrą įstaigos aukštą, kuriame įsikūręs klinikos chirurginis skyrius, ten buvo sulašinti kelių rūšių lašai, liepta palikti batus, užsidėti vienkartinę kepuraitę ir apavus, o tuomet buvau pakviestas į pačią operacinę. Atsigulęs ant specialaus stalo buvau uždengtas antklode, pro kurią pasiekiama tik viena akis, į ją įstatyti vokų laikikliai ir pradėta procedūra, kurios metu nuolatos girdėjau informaciją apie atliekamus veiksmus. Visur garsiai afišuojama, kad lazerinė akių chirurgija nesukelia jokio skausmo, išskyrus minimalų diskomfortą. Skausmo tikrai nejutau jokio, tačiau dėl diskomforto lygio galėčiau ginčytis. Išties visa procedūra tikrai nėra skausminga ar sukelianti kitokių stiprių nemalonių pojūčių, bet visą operacijos laiką išgulėjau tikrai įsitempęs ir laukiau jos pabaigos, nes krapštymasis kažkur po akį buvo bjaurokas (tam, beje, matyt, įtakos pridėjo išsamesnis operacijos eigos išsistudijavimas). Veiksmas susidarė iš nuolatinio lašų lašinimo į akis ir jų plovimo, kurio metu tiesiog paleidžiama skysčio srovė, bent jau man sukėlusi nemaloniausius pojūčius. Tiesa, visas skystis po to kažkur nuteka, tad rūpintis apranga tikrai nereikia. Procedūros metu liepiama žiūrėti į tiesiai virš akių šviečiančią lemputę, tačiau ji po pasikartojančių akies plovimų dažnai tarsi išnyksta ir lieka  neaiškus vaizdas pro tam tikrą vandens sluoksnį. Vis dėlto pergyventi dėl noro mirksėti ar akių judesių nereikia, nes, kaip jau minėjau, yra įstatyti vokų laikikliai, o nekontroliuojami akies obuolio judesiai yra fiksuojami lazerio, kuris ragenos nugarinimo metu prie jų prisitaiko. Visokių skysčių bėgimo tarpe su specialiu įrankiu yra atkeliamas atlipdyto epitelio sluoksnis (judesiai primena skutimą), o tada prasideda pagrindinė procedūros dalis, trunkanti maždaug vos pusę minutės. Įjungiamas lazeris, veikiantis gana garsiai, ir jis pradeda savo darbą, kurio metu tarsi jaučiama menka oro srovelė, sklindanti į akį. Iš pradžių susikoncentruoti į raudoną lemputę nesunku, bet neilgai trukus akyse pasirodo kažkokie narkozės sapnus primenantys tuneliai. Tačiau, kaip sakiau, dėl jokių pojūčių rūpintis nereikia, jie visi yra tik vos nemalonūs, o kadangi procedūrai vykstant pacientas yra visiškai sąmoningas, tai dar galima ir mintimis pasigėrėti brangiai kainuojančiu procesu. Aparatui išsijungus vėl vyksta tie patys plovimai, lašinimai, lopelio užvertimas – sugrąžinimas atgal į vietą, kontaktinio lęšio įdėjimas, vokų laikiklio išėmimas ir galų gale akies atidengimas. Po minutės vyksta identiška procedūra su kita akimi, beje, visas veiksmas vienoje akyje trunka gal kokias 5 minutes, tad pilna operacijos trukmė, kaip nurodoma, ir yra 15-20 minučių. Viskam pasibaigus jau galima stotis ir važiuoti namo, tik iš pradžių nuo keisto vaizdo akyse šiek tiek susisuka galva, tad kelioms sekundėms tenka prisėsti. Paaiškinti, koks regėjimas yra iškart po operacijos, pernelyg sunku net akinius nešiojančiam žmogui: vaizdas primena kažkokią matricą, iškraipyta sferą, kurioje kai kurios detalės net ir iš toli matomos puikiai (tikrai galima nustebti taip „praregėjus“), bet visuma sulieta ir neaiški. Galbūt matomą vaizdą geriausia palyginti su tuo, kuris matomas žiūrint pro stipresnius kito žmogaus akinius, bet šis sugretinimas nėra visai arti tiesos. Pirmąsias keliolika minučių einant iki stotelės norisi net pasišokinėti, tik net ir pro akinius nuo saulės akys gerokai bijo šviesos. Deja, vos įlipus į autobusą nebesinori atmerkti akių, jos pradeda ašaroti, todėl kito žmogaus palyda namo yra būtina. Dar po kiek laiko, kaip ir buvo žadėta, nustojus veikti nujautrinantiems vaistams, po truputį prasidėjo akių skausmas, kuris tolydžio vis stiprėja, o prisivertus atmerkti akis tekdavo pasikišti po jomis nosinę, kad ant jos nulytų ašarų lietus. Tokie pojūčiai yra pamanomi, jei po tų kelių valandų būtų galima išsitiesti savo lovoje, pradėti lašinti skirtus lašus ir tiesiog ramiai gulėti, todėl visiems primygtinai rekomenduočiau kiek įmanoma pasirinkti patogesnę kelionę namo.

Nuobodus poilsis
Kaip jau minėjau, koreguojant regėjimą LASIK metodu pelnoma viena diena diskomforto ir iškart po to pasaulis tampa ryškus. LASEK operacija artimiausioms paroms uždirbo užtinusias, varvančias, šviesos bijančias akis, neryškų vaizdą ir skausmą. Būtent šiomis dienomis pageidautina nors minimali slauga, o paties patogumui idealu iš anksto pasiruošti muzikos, audio knygų ar pan., ką galima būtų įsijungti pusiau užsimerkus, arba telefoną su paruoštomis nemokamomis minutėmis (teisingiau, valandomis), kai praėjus šiek tiek laiko kils poreikis užmušti laiką. Man pačiam korekcija buvo atlikta ketvirtadienį, ir tą vakarą daugiausiai norėjosi tylos, jau nekalbant apie visiškai užtemdytus kambarius. Pirmasis pooperacinis vizitas laukė pirmadienį, todėl per tą laiko tarpą teko skaičiuoti valandas nuo vienų lašų iki kitų, kuriuos reikėjo lašinti keturiskart per dieną, o pirmas dvi dienas – dar ir kiek įmanoma dažniau gerti vaistus nuo skausmo, kuris tik jų buvo kiek apmalšinamas. Du vakarus pravertė ir migdomieji – naktys netapo kančiomis, išskyrus prabudimą pusiaunaktį išgerti dar vieną dozę vaistų, padėjusių nuo tąkart jau veriančio skausmo. Būtent tokia dienos rutina truko operacijos dieną ir artimiausią parą, o šeštadienį vartojau tik privalomus lašus (prie antibiotikų prisidėjo ir dirbtinės ašaros). Iš pradžių nebuvo jokio noro atsimerkti, tad matomas vaizdas nelabai rūpėjo, bet minėtą šeštadienį jau žvalgiausi po kambarį tikrindamasis, ką matau ir ką ne. Tiesa, nors akys šviesos jau nebebijojo, į kažką žiūrėti taip pat nesinorėjo, mat viena akis po truputį pradėjo taisytis, o kita vis dar matė didžiulį rūką. Būtent su sveikesniąja akimi jau šiek tiek stebeilydavausi į telefono ekraną, bet iki sekmadienio vakaro, kai pirmą kartą išėjau pasivaikščioti, nieko įdomesnio ir nenuveikiau. Lauke nuolatos norėjosi įskaitinėti tolimus užrašus, bet nuo ketvirtadienio regėjimas iš esmės nepasikeitė: vaizdas iškraipytas – prieš akis kažkokia matrica, kurioje pačios tolimiausios ir nereikšmingiausios detalės ryškios, o artimesni ir ypač judantys objektai – susilieję, neįžiūrimi. Taigi pakraipius galvą ir atitaikius reikiamą kampą širdį užliedavo malonaus pojūčio banga supratus, kad regėjimas palaipsniui artėja prie tobulybės, bet pabandžius kažką paskaityti ar stebėti judančią aplinką tesinorėjo nusisukti ir užsimerkti. Nepatogumų sukėlė dar ir nevienodas akių gerėjimas – viena stipriai pirmavo už kitą, ribotos galimybės liesti, drėkinti akis ir dar keletas pooperacinių reikalavimų, kurių daug, reikšmingesnių ir ne tokių reikšmingų, perdėtų, galima rasti akių klinikų tinklalapiuose pateikiamose rekomendacijose.

Vizitas ir įsibėgėjimas
Pirmadienį vienas laisvai nuvykau į Vilnių ir gydytoja apžiūrėjo akis, išėmė kontaktinius lęšius, informavo, kad gijimo procesas vyksta pagal planą, telieka laukti tolimesnio gerėjimo, artimiausias savaites lašinti lašus ir kitą kartą atvykti po mėnesio ar vėliau. Šios naujienos nuramino, beje, oficialiai tą dieną mačiau 7 eilutes iš 10, nors susimąsčiau, kad matyčiau gal ir visas 15, jei kas lentelę nuneštų keliasdešimt metrų toliau. Iš kitos pusės, kaip ir žinojau, išėmus lęšius regėjimas pabjuro, nors tai įvyko ne tą pačią valandą. Jaučiausi lyg su gerokai nusilpusiomis akimis, reikalaujančiomis maždaug -1.00 D ar kiek stipresnių lęšių, tiesa, antradienį-trečiadienį „išsijungė“ matricos vaizdas ir „įsijungė“ normalaus žmogaus akys, tik, kaip jau minėjau, su nekokiu matymu į tolį, o taip pat ir iš arti. Dešinioji akis, nors teoriškai stipresnė už kairiąją, visą laiką gydama vėlavo ir, jeigu savaitės viduryje kairioji jau matė galbūt ir 100% pajėgumu (lyginant su ankstesniu regėjimu pro akinius), tai dešinioji vis dar skendo rūke ir kiek kraipė vaizdą. Vis tik gyvenimas jau priminė senąjį ritmą, tik regėjimas toliau buvo kiek miglotas, akys greičiau nuvargstančios ir dėl visa ko teko apriboti sportą ir kitas panašias veiklas bent jau tol, kol nuo operacijos praeis dvi savaitės. Kaip toliau klostysis regėjimo atsistatymas, dar bus matyti, ir šis įrašas prašysis atnaujinimo, pratęsimo.

Išvados ir baigiamasis žodis
Kadangi visiškai regėjimas dar neatsistatė, lašų kursas tęsiasi, o net pačios pagrindinės dvi savaitės po operacijos dar nepraėjo (patikslinsiu, kad korekcija atlikta liepos 30 dieną), nesinori daryti skubotų išvadų. Vis dėlto atsižvelgiant į jau dabar jaučiamą poveikį galiu drąsiai teigti, kad sprendimas ryžtis lazerinei akių korekcijai buvo bene pats geriausias pasirinkimas gyvenime. Vienas pažįstamas, taip pat susigrąžinęs regėjimą, akinius taikliai palygino su ramentais, o stipriai nusilpusių akių savininką – savotišku invalidu. Atkreipus dėmesį į šią mintį tampa akivaizdu, kad tokiuose žodžiuose yra daugiau tiesios, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Galbūt ir teisūs tie, kurie tikina, kad nedidelio laipsnio trumparegystė gali būti suvokiama kaip Dievo dovana (ateityje nepasireikš varginanti senatvinė toliaregystė), bet asmeniškai man iš kieno nors išgirdus repliką, neva su griozdiškais akinių stiklais atrodau geriau, nei be jų, norisi čiupti tuos pačius ramentus ir paklausti, o gal ir jie tuomet suteikia grožio, estetikos. Lygiai kaip koją susilaužęs ar raiščius patempęs žmogus gali šliaužioti, vaikščioti ant rankų, ropoti, geriausiu atveju – šokinėti ant sveikosios kojos, taip ir pažengęs trumparegis ar kitos regėjimo ydos varginamas pilietis gali skaityti prikišęs nosį ar apgraibomis su kieno nors pagalba vaikštinėti. Tačiau tiek atsikračius ramentų, tiek atsikračius akinių, tampama pilnaverčiu žmogumi, galinčiu mėgautis kiekviena gyvenimo akimirka ar paprasčiausiai nepatiriančiu nepatogumų elementariausiose situacijose prausiantis, tvarkantis, sportuojant, jau nekalbant apie poilsį bei pramogas. Jokiu būdu nesinori nuvertinti akinius ar kontaktinius lęšius nešiojančio žmogaus – būtent jį reikia suprasti ir suteikti visas galimybes būti išviliotam iš optikos industrijų spąstų. Nesunku suprasti gydytojus, raginančius atsisakyti minties apie lazerinę akių korekciją ir ramiai išrašančius naują receptą stiklams, kurie bus užsakyti toje pačioje privačioje optikoje ir reikalaus rėmelių, kainuojančių dešimtimis, šimtais kartų daugiau, nei reali jų savikaina. Lazerinės korekcijos atliekamos jau nuo XX a. pabaigos, komerciškai populiarios tapo jau maždaug prieš 15 metų, todėl apie dramatiškai pasibaigusias operacijas jau garsiai skambėtų žiniasklaida. Vis dėlto, kaip teisingai pastebėta, žmonės linkę geriau atsiminti blogus, o ne gerus nutikimus, todėl daugybė pozityvių istorijų metų metams nugula giliuose atminties kloduose. Trokštu Dievo palaimos visiems, pasitikintiems mokslo pasiekimais ir technikos laimėjimus išnaudojantiems ne žmogui žeminti, bet suteikti jam galimybę gyventi aktyviai bei pilnavertiškai, o tuo abejojantiems linkiu išgirsti nuoširdų gydytojo, artimojo ir savojo širdies balso patarimą ir įveikti baimės bei dvejonių barjerą, saugantį nuo pergalingų gyvenimo pokyčių.

Papildymas: po dviejų mėnesių

Kaip ir minėjau, šiam straipsniui reikia papildymo, o apskritai šį įrašą norisi matyti gyvą, todėl bet kurio skaitytojo komentarai, klausimai ar pastebėjimai yra labai laukiami. Nepatingėkite parašyti bent trumpos žinutės apie tai, kad ryžotės operacijai, pasidalinti, kokie jūsų rezultatai, nes tik objektyvi kiekvieno žmogaus nuomonė gali padėti apsispręsti daugeliui abejojančiųjų. Tuo tarpu pats per šiuos praėjusius du mėnesius nuomonės lazerinių korekcijų tema nepakeičiau: nors gijimas, kaip minėjau, po LASEK procedūros man užsitęsė palyginti ilgai, o regėjimas dešiniąja akimi širdies gilumoje lyg ir kėlė nerimą, šios savaitės vizitas pas gydytoją nudžiugino. Paaiškėjo, kad abiejomis akimis atskirai matau pilną lentelę, o kartu – net už apatinės linijos ribų. Šiek tiek skirtingas regėjimas kaire bei dešine akimis gali būti paaiškinamas ne prastesniu dešiniosios atsistatymu, o lūkesčius pranokusiu kairiosios akies pasitaisymu. Bet kokiu atveju, galutinės išvados apie atsinaujinusį regėjimą gali būti daromos praėjus pusmečiui po operacijos (tuomet nelieka jokių žymių, bylojančių apie chirurginę intervenciją), o dabar ant medicininio išrašo matomi skaičiai kalba patys už save. Taip pat labai nudžiugino puikios naujienos iš aviacijos medicinos skyriaus – toks regėjimas ir lazerinė korekcija nesukliudė rankose laikyti pirmos klasės sveikatos pažymėjimo, beje, šį kartą – jau be įrašų ties apribojimų skiltimi. Nuostabu, kai bet kokie su sveikata ir bendra fizine ar psichologine savijauta susiję apribojimai dingsta ne tik iš oficialių dokumentų, bet ir iš gyvenimo knygos puslapių...

23 komentarai:

  1. Ačiū, kad pasidalinai patirtimi. Pačiai jau seniai pabodo akiniai ir kontaktiniai lesiai . Jau ilgą laiką mąstau apie operaciją, bet vis kažko prisibijau...

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Nėra už ką, kaip ir rašiau – negaliu nepasidalinti. Nuoširdžiai linkiu atsikratyti nepagrįstų baimių, nors svarstyti renkantis taip pat visada būtina. Bet kokiu atveju, džiugu, jei galiu/galėsiu prisidėti prie bet kurio sprendimo priėmimo.

      Panaikinti
  2. Labas,
    Ar galėtum pasidalinti, kaip akys praėjus jau metam? Ir kas lėmė vis dėlto tavo pasirinkimą dėl LASEK būdo. Sportas? Akies gijimas po operacijos, ar kas?
    Dėkui

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Labas!
      Praėjus metams regėjimas lygiai toks pat.
      LASEK rinkausi dėl to, kad taip parekomendavo gydytoja. O ji savo ruožtu rėmėsi mano profesija (orlaivių pilotavimas). Taip pat po LASEK nelieka jokios traumos rizikos, todėl drąsiai galima ir sportuoti. Dėl to LASIK iš esmės ir nebesvarsčiau.

      Panaikinti
    2. Super, džiugu girdėti, dėkui dar kartą už atsakymą. Padėjo tvirčiau apsispręsti. Greitu metu, gal aprašysiu savo potyrius.

      Panaikinti
  3. Sveiki, esu 3 men po lsek, vakar buvau pakartoyiniam patikrinimui. Paaiskejo kad kaire matau 100%, o desine 90%. Gydyma kaip ir nutraukeme,pasake kad viskas sugijo ir palyginus greit, nes buvo minusas ne mazas... sirdutej truputi skauda kad desine akis silpnesne.. man patare drekinamuosius lasus ir karta i metus tikrintis akiu dugna. Ir jei kas blogetu dar palasinti tu gydomuoju, kuriuos kaip ir nutraukeme... paskaiciau jusu patirti, raset kad po lasek galutinis ir po puses metu gali buti. Tai dar vilties turiu. Is esmes esu patenkibta, nes abiem kartu matau labai gerai

    AtsakytiPanaikinti
  4. Autorius pašalino šį komentarą.

    AtsakytiPanaikinti
  5. Anonimiškas2017-02-06 11:09

    Sveiki,
    Prieš mėnesį man atliko LASEK korekciją. Tačiau nerimauju, nes kažkodėl dešinė akis mato kur kas prasčiau nei kairė. Dėl to jaučiu nemaža diskomfortą. Bijau kad taip ir neliktų. Vizitas į kliniką numatytas dar tik po kelų savaičių.Gal kam yra panačiai buvę ir galėtų pasidalinti savo patirtimi?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Sveiki,
      Lygiai taip ir mano dešinė akis po operacijos mato kiek prasčiau nei kairė (oficialiai matau 8-9 eilutes iš 10, todėl, jei reiktų žiūrėti vien dešine akimi, jausčiau diskomfortą). Kita vertus, kairė akis mato idealiai, todėl bendras rezultatas skųstis neleidžia. Gydytoja patikino, kad tai yra normalu. Jei iš tiesų jaučiate diskomfortą žiūrėdami abiem akimis, drąsiai sakykite gydytojai, ji įvertins tiksliau. Tačiau siūlau orientuotis į min. 8 eilučių matymą viena akimi.

      Panaikinti
  6. Anonimiškas2017-10-22 22:17

    Sveiki,Ačiū labai užtokį detalų pasakojimą. Koks Jūsų matymas šiuo metu dieną/naktį?Ar yrakoksnors diskomfortas, atvaizdai? Gal vairuojate? jei taip, yra kokių nepatogumų, trikdžiųpo operacijos? iš anksto ačiū už atsakymą

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Sveiki. Matymas puikus tiek dieną tiek naktį, jokio diskomforto ar kitų aiškiai jaučiamų niuansų nėra. Ne tik vairuoju, bet ir skraidau, visiškai jokių trukdžių nėra. Kiekvienas atvejis, be abejo, individualus, tačiau savo situacijoje neišskirčiau jokių nepatogumų.

      Panaikinti
  7. Anonimiškas2017-11-01 11:14

    Labai aciu uz nuostabu aprasyma, ilgai ieskojau informacijos butent apie LASEK ir labai dziaugiuosi radus toki issamu jusu aprasyma. Mano operacija Lieremoje 17 lapkricio, labai neramina vienas dalykas, mano regejimas -8 ir -7.75 tuo transitiniu laikotarpiu, ta prasme pirmas 2 savaites, kaip as matysiu, nes akiniai nesioti iki operacijos kaip suprantu netiks? Kadangi 21 skrisiu atgal, kas bus 5 dienos po operacijos, kada butu geriausia gryzti patikrai, po menesio, dvieju?
    Aciu

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Kaip tik atsiverčiau savo užrašus pasitikslinti, koks buvo matymas pirmosiomis dienomis. Taigi 17-19 dienas tikėkitės praleisti kambaryje be jokios žymesnės veiklos, 20 dieną, manau, išeisite lengvam pasivaikščiojimui, o 21 dieną (ar 20, jei vėliau negalėsite), nusiteikite užeiti patikrinimui, bent jau tokiu grafiku vyko mano gijimas. Po savaitės nuo operacijos matymas tarsi per rūką ir lyg su maždaug -1 ar -1.5 D. Dar po kelių dienų matymas ir gyvenimas, galima sakyti, visai susinormalizavo. Kaip jau esu minėjęs, kiekvienas atvejis individualus, tačiau galite tikėtis maždaug tokios sveikimo eigos. Sekantis akių patikrinimas man vyko maždaug po mėnesio.

      Panaikinti
  8. Anonimiškas2017-11-07 11:27

    Aciu labai mano patikrinimas 21 diena, kadangi negyvenu lietuvoje turiu skristi po patikros atgal, bet poros menesiu begyje sugrysiu. Jau pradejau naktimis kosmarus sapnuoti, kad nespeju, paveluoju, neoperuoja, taip laukiu. Kaip supratau po savaites turbut vairuoti dar neiseis.

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Neverta bijotis košmarų, pagalvokite, kad po kelių mėnesių žinosite priėmusi vieną geriausių sprendimų gyvenime. Pačiam vairuoti tuo metu nereikėjo, bet, manau, po savaitės vairuoti galėsite, nebent sąlygos būtų labai prastos (naktis, atspindžiai ir pan.). Kai galėsite, bent trumpai pasidalinkite patirtimi po operacijos :)

      Panaikinti
  9. Anonimiškas2017-12-06 10:41

    Labai apsidžiaugiau radęs šį straipsnį. Iš tiesų atsakyta į labai daug klausimų, kurie kėlė didžiulį nerimą. Aš taip pat galvoju apie akių operaciją, nes kamuoja trumparegystė nuo vaikystės. Bijau, kad gali pakenkti akims po to. Nes na operacija yra operacija, intervencija kaip bebūtų... Svarstau operuotis čia: https://www.medcentras.lt/lt/apie-mus/centro-padaliniai/oftalmologijos-centras-akiu-klinika/regos-korekcija-lazeriu/. Gal galit rekomenduoti konkretų daktarą, kuris operavo? Esu girdėjęs, kad gali pasireikšti sunkus sausų akių sindromas, bet kaip dabar skaitau tai tikimybė panašu labai maža. O šiaip esat kas girdėję atvejų kai operacija yra nesėkmniga? Ir dar, paskutinis klausimas :) ar po operacijos nėra jokio diskomforto akims, ar visgi jaučiasi kažkas kitaip? Ačiū!

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Taip, operacija yra intervencija, tačiau prieš ją atliekami akių tyrimai, kurių rezultatus įvertinęs gydytojas įvertina ir tą riziką. Yra manančių, kad gydytojai pernelyg suinteresuoti daryti korekcijas (bet kokiu atveju tai yra pelnas), tačiau esu įsitikinęs, kad čia svarbesnis veiksnys yra atsakomybė, reputacija (ypač žinomoms klinikoms), todėl gydytojų išvadomis esu linkęs visiškai pasikliauti.
      Pats nesėkmingų atvejų nesu girdėjęs, tačiau specialiai ir nesidomėjau; dar kartą pabrėšiu, kad mano straipsnio tikslas nėra įtikinti, jog tokios operacijos pavyksta absoliučiai be liekamųjų reiškinių. Čia labiau atkreipiu dėmesį, kad daugelis rizikų yra akivaizdžiai perdėtos ir, manau, bijoti reikia tiek, kiek ir apskritai kitų operacijų. Kaip ir minėjau, linkstu pasitikėti gydytojais.
      Operavo "Liremoje" dirbanti specialistė Lina Socevičienė. Tiek kliniką, tiek gydytoją visiškai rekomenduoju, neturiu jokių nusiskundimų.
      Pačiam akys nesausėja, kitokio diskomforto taip pat nėra arba jo nepastebiu :)

      Panaikinti
  10. Labai ačiū už tokią naudingą informaciją. Tikrai labai naudinga visiems svarstantiems tokią galimybę. Šiuo metu nešioju linzes bet norėtusi visai laisvai jaustis ir puikiai matyti

    AtsakytiPanaikinti
  11. Tikrai geras straipsnis, labai vertinga visiems kurie nesioja akinius ar linzes.. Gaila, kad ne visiems tokia procedura tinka, nes tikrai patogiau kai nei akiniu nei linziu nereikia

    AtsakytiPanaikinti
  12. siandien esu tokia susijaudinusi. Mačiau komentarus iš žmonių, kurie jau buvo gavę paskolą iš LAPO M-F, todėl nusprendžiau kreiptis remdamasis populiariomis rekomendacijomis ir tik prieš kelias valandas savo sąskaitoje patvirtinau bendrą 10 500 eurų sumą. Tai tikrai puiki žinia ir patariu visiems, kuriems reikia tikros paskolos, kreiptis elektroniniu paštu: lapofunding960@gmail.com
    „Whatsapp“ +447883183014

    AtsakytiPanaikinti
  13. Borgata Hotel Casino & Spa, Atlantic City - MapYRO
    The casino and resort features 구리 출장마사지 a 광주광역 출장안마 restaurant, a bar and a nightclub. Guests have access to a large selection of table games 군포 출장샵 including blackjack, roulette, 포항 출장샵 craps,  Rating: 4.1 통영 출장마사지 · ‎3,826 reviews

    AtsakytiPanaikinti
  14. Anonimiškas2023-03-30 21:32

    Kaip autoriui regėjimas dabar? Pasidariau ir aš lasek, greit bus mėnuo, bet man iš arti kažkaip pablogėjo regėjimas, tikiuosi dar pasitaisys

    AtsakytiPanaikinti